Úvod do Zeměplochy - Barva kouzel a Lehké fantastično - Terry Pratchett

Máte rádi Zeměplochu? Já jo. Knihy Terryho Pratchetta jsem začala číst ještě jako čtenářské mládě a tehdy se Zeměplocha stala jedním z mých oblíbených fantasy světů. Je to vlastně kouzelnický svět, ve kterém jsem žila, než jsem se o pár let později přesunula do světa Harryho Pottera. Zeměplocha je originální a drsné místo, jehož obyvatelé mají černý smysl pro humor a každému přejí jenom to nejlepší. Nejlepší pro ně. Prosím nenechte se zmýlit barevnýma pohádkovýma obálkama od Joshe Kirbyho, o pohádky skutečně nejde.


CO JE TO VLASTNĚ TA ZEMĚPLOCHA?

Zeměplocha je placka světa, kterou na svých bedrech nesou čtyři sloni stojící na krunýři obrovské vesmírné želvy A´Tuin. Kromě nezvyklých fyzikálních vlastností přispívá k netradičnosti tohoto světa fakt, že ho ovládá magie a řada šílených hrdinů.


BARVA KOUZEL

Do největšího a zároveň nejsmradlavějšího města na Zeměploše Ankh-Morporku přijíždí Dvoukvítek, první zeměplošský turista. Doprovází ho Zavazadlo, temperamentní žijící kufr na nožičkách, který bez milosti ztrestá každého, kdo se na jeho pána byť jen nehezky podívá. Turista se dorozumívá pomocí slovníku a neví nic o místní chabé měně. Všude platí ryzím zlatem, jak je zvyklý z domova. Zpráva o přítomnosti většího množství zlata se po Ankh-Morporku okamžitě rozkřikne, což velice zaujme cech zlodějů a vrahů.

V hospodě U Prokopnutého bubnu se turista seznámí s Mrakoplašem, nedostudovaným, ale zato jazykově nadaným čarodějem, kterého si za několik zlaťáků najme jako průvodce. Když Mrakoplaš sevře v rukou zlato, za které by si mohl koupit půlku Ankh-Morporku, v hlavě už má plán, jak se s penězi elegantně vytratí. Tomu zabrání Patricij (něco jako starosta města), který rozhodně stojí o zachování dobrých vztahů s Agateánskou říší, odkud Dvoukvítek pochází. Velice důrazně proto doporučí čaroději, že by se ve svém vlastním zájmu měl postarat o to, aby se turistovi nic nestalo. Bohužel to nebude vůbec snadný úkol. Dvoukvítek je naivní dobrák, který lační po dobrodružství. Zároveň si ale nepřipouští žádné nebezpečí, čímž přivádí ukázkového zbabělce a poseru Mrakoplaše k šílenství. Na pouti s těmito dvěma výtečníky se dostanete do mnoha zdánlivě neřešitelných situací. Setkáte se s trolly, draky, hrdiny, démony, a dokonce i se samotným Smrťem. Hlavní slovo bude mít samozřejmě magie.


LEHKÉ FANTASTIČNO

Když se na nebi objeví podivná červená hvězda, která se každým dnem přibližuje, Zeměplochu zachvátí panika. Jedinou možností, jak zabránit katastrofě, je použití osmi velkých zaklínadel z Oktáva - grimoáru samotného stvořitele. Naneštěstí v knize jedno ze zaklínadel chybí. Kdysi totiž Oktávo otevřel jeden ze studentů Neviditelné univerzity. Při té příležitosti zaklínadlo uteklo a usídlilo se mu v hlavě. Odtud pak začalo vyhánět všechna ostatní zaklínadla, díky čemuž se z něho stal naprosto neschopný čaroděj. Jak už asi správně tušíte, tím studentem byl Mrakoplaš.

V druhé části svojí cesty se Mrakoplaš s Dvoukvítkem ocitnou v hledáčku mágů z Neviditelné univerzity. Ten, kdo vysloví osm velkých zaklínadel, získá totiž obrovskou moc. Toho jsou si mágové dobře vědomi, ale pokud jedno zaklínadlo chybí, je tento jejich plán poněkud ohrožen. Naši dobrodruzi se ovšem nehodlají vzdát bez boje. Na jejich cestě je navíc teď doprovází jeden z nejobávanějších hrdinů Zeměplochy. A s tímhle bezzubým vzteklým dědkem není radno si zahrávat.

První dva díly Zeměplochy - Barva kouzel a Lehké fantastično - jsou zároveň jediné dva díly, které na sebe navazují. Další knihy už mají samostatný děj, takže je v podstatě jedno, kterou začnete. Díky výbornému překladu pana Kantůrka jsou tyto knihy mimořádně čtivé a kdo má rád fantasy ve spojení s poctivou dávkou nekorektního humoru, bude číst jedním dechem.

První kniha Zeměplochy (Barva kouzel) vyšla v roce 1983 a dnes tento cyklus obsahuje už kolem 40 knih. Za dobu své existence si Zeměplocha získala miliony příznivců po celém světě a několik knih bylo dokonce zfilmováno. Terry Pratchett je dodnes jedním z nejprodávanějších fantasy autorů a i když nás tento geniální autor v březnu 2015 navždy opustil, dílo, které tu po sobě zanechal, je nesmrtelné a myslím, že jeho knihy pobaví ještě několik generací.

Barvu kouzel přeložil z anglického originálu The Colour of Magic Jan Kantůrek
Vydalo nakladatelství Talpress v roce 1993, 290 stran
Lehké fantastično přeložil z anglického originálu The Light Fantastic Jan Kantůrek
Vydalo nakladatelství Talpress v roce 1993, 236 stran

share on

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *